Dropshipping jak zacząć
Dropshipping jest obecnie rozpoznawalnym sposobem na założenie sklepu internetowego, ponieważ jest łatwy do zorganizowania i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jego innowacyjność, prostota oraz niskie koszty sprawiły, że sklepy z wysyłką bezpośrednią stały się popularne na całym świecie w branży e-Commerce.
Oprócz standardowego sklepu internetowego, który wymaga zadbania o magazynowanie produktów i zorganizowanie procesu dostaw, istnieje też inna opcja e-biznesu. W odróżnieniu od klasycznej działalności e-commerce, dropshipping umożliwia otwarcie sklepu internetowego bez konieczności zajmowania się magazynowaniem towarów i wysyłką.
W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat sklepu dropshippingowego. Poznasz różnice między tradycyjnym sklepem internetowym a dropshippingiem, dowiesz się, jakie są charakterystyczne cechy sklepu typu dropshipping oraz co jest potrzebne do założenia takiego e-sklepu. Poznasz również sposoby na pozyskanie produktów do sklepu dropshippingowego oraz dowiesz się, co wlicza się w koszty prowadzenia tego rodzaju działalności. Oprócz tego, podzielimy się z Tobą także wskazówkami dotyczącymi rozwoju sklepu dropshippingowego oraz przedstawimy zalety i wady tego modelu biznesowego. Przygotowaliśmy dla Ciebie również nawigację po artykule, dzięki której łatwo będzie Ci się poruszać po poszczególnych sekcjach tekstu.
Sklep dropshipping po kolei
Co to jest Dropshipping?
Dla kogo jest przeznaczone Dropshipping?
Zalety Dropshippingu
Wady Dropshippingu
Jak rozpocząć działalność w modelu Dropshipping?
Sklep Dropshipping na platformie WordPress
Poszukiwanie produktów i dostawców
Gotowy sklep internetowy z towarem w modelu Dropshipping
Dropshipping vs Marketplace
Najczęstsze pytania dotyczące Dropshippingu [FAQ]
Podsumowanie
Co to jest Dropshipping
Główną różnicą pomiędzy sklepem internetowym z systemem dropshipping a tradycyjnym sklepem jest to, że w przypadku dropshippingu nie trzeba magazynować produktów ani posiadać zapasów w magazynie. Nie musisz też zajmować się logistyką wysyłkową ani przeładunkiem towarów.
Sklep dropshippingowy nie posiada fizycznych produktów, co oznacza brak kosztów magazynowych. Zamiast tego, gdy klient złoży zamówienie, właściciel sklepu zamawia produkt u oryginalnego dostawcy, który wysyła go bezpośrednio do klienta.
Jak działa model dropshippingu? Dropshipping to model logistyczny sprzedaży online, w którym proces wysyłki towaru jest przenoszony na dostawcę - producenta lub hurtownię. W tym modelu logistycznym rola sklepu internetowego polega na zbieraniu zamówień i przesyłaniu ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę zakupionego towaru do klienta.
Cały proces jest obsługiwany automatycznie z poziomu sklepu dropshippingowego. Gdy produkt jest sprzedawany za pośrednictwem sklepu, ten po prostu przekazuje zamówienie do hurtownika lub producenta, który je zrealizuje.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnego modelu handlu detalicznego, sklep dropshippingowy również osiąga zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną.
Dla kogo jest przeznaczone Dropshipping?
Dropshipping to dobry wybór dla małych sklepów lub osób rozpoczynających działalność w e-Commerce, które zazwyczaj sprzedają mniejsze ilości produktów i nie chcą zamrażać środków w dużych zapasach towarów w magazynie lub chcą zlecić na zewnątrz realizację zamówień. Hurtownia lub producent, jako dostawca dla sklepu dropshippingowego, samodzielnie wysyła towar bezpośrednio do klienta. Dropshipping jest również często stosowany w przypadku dużych produktów, takich jak meble.
Jako właściciel sklepu dropshippingowego, sam decydujesz o marży i sprzedajesz produkty z hurtowni. Masz możliwość ustawienia własnych cen dla produktów w sklepie i możesz dowolnie zmieniać marżę na produkty w dowolnym momencie. Możesz zmieniać ceny o dowolny procent lub kwotę w złotówkach.
Zalety Dropshippingu
Niskie koszty. W przeciwieństwie do tradycyjnego sklepu internetowego, sklep dropshippingowy nie wymaga zakupu dużych ilości produktów ani magazynowania ich, co oznacza niższe koszty utrzymania.
Brak konieczności obsługi logistyki. Dzięki temu, że to dostawca wysyła produkt bezpośrednio do klienta, nie musisz się martwić o przeładunek, pakowanie ani wysyłkę towaru.
Możliwość szybkiego rozpoczęcia działalności. W przeciwieństwie do tradycyjnego sklepu, gdzie trzeba kupić produkty, zorganizować magazyn i opracować strategię logistyczną, w sklepie dropshippingowym możesz rozpocząć sprzedaż bardzo szybko, po prostu znajdu
Wady Dropshippingu
Brak kontroli nad jakością produktu i usługą dostawy. Ponieważ dostawca wysyła produkt bezpośrednio do klienta, nie masz bezpośredniego wpływu na jakość produktu ani na sposób dostarczenia go.
Niższe marże. Ze względu na to, że musisz kupować produkty od dostawcy po cenie hurtowej, Twoje marże mogą być niższe niż w przypadku tradycyjnego sklepu internetowego.
Wysoki poziom konkurencji. Ponieważ model biznesowy dropshipping jest stosunkowo łatwy do zaimplementowania, rynek może być nasycony sklepami dropshippingowymi, co zwiększa konkurencję.
Trudności w budowaniu marki. Ponieważ produkty są dostarczane bezpośrednio od dostawcy, może być trudniej zbudować silną, rozpoznawalną markę.
Brak możliwości personalizacji. Jeśli chciałbyś dodać coś od siebie do zamówienia klienta, takiego jak ulotka z Twoimi danymi kontaktowymi lub innym prezentem, w modelu dropshipping może być to trudne lub wręcz niemożliwe.
Jak rozpocząć działalność w modelu Dropshipping?
Zalożenie sklepu tego typu nie jest trudne, ponieważ istnieje wiele platform e-Commerce, które umożliwiają łatwe stworzenie sklepu dropshipping. Można skorzystać z WordPressa z wtyczką WooCommerce, PrestaShop lub platform abonamentowych.
Zalecamy korzystanie z WordPressa z wtyczką WooCommerce, ponieważ ta opcja jest tania w konfiguracji, umożliwia korzystanie z wielu metod płatności i jest elastyczna pod względem dostosowywania sklepu internetowego. WordPress z wtyczką WooCommerce jest obecnie najczęściej używanym oprogramowaniem do tworzenia sklepów internetowych. WooCommerce jest również najpopularniejszym wyborem do stworzenia sklepów dropshipping, głównie ze względu na to, że działa na WordPressie, popularnym narzędziu do tworzenia stron internetowych. Korzystanie z WooCommerce daje dostęp do tysięcy rozszerzeń WordPressa, integracji z innymi firmami oraz profesjonalnych szablonów sklepów.
Sklep Dropshipping na platformie WordPress
Co jest potrzebne, by rozpocząć dropshipping z WordPress + WooCommerce? WooCommerce jest darmową wtyczką do WordPress. Aby założyć sklep dropshipping, potrzebujesz przede wszystkim nazwy domeny i konta hostingowego. Potrzebny jest też certyfikat SSL do szyfrowania płatności online. Niezbędne jest również zainstalowanie WordPress oraz skonfigurowanie WooCommerce. Konieczne jest też wdrożenie dropshippingu, czyli synchronizacja sklepu z dostawcą.
WordPress umożliwia automatyczne aktualizowanie produktów. Gdy nowe produkty pojawią się u hurtownika lub producenta, dodadzą się one samoczynnie podczas najbliższej synchronizacji albo możesz dodać je jednym kliknięciem.
Automatyczna aktualizacja dropshippingu Szybka aktualizacja dodaje nowe produkty, które pojawiły się u hurtownika lub producenta. Synchronizacja zmienia automatycznie podstawowe parametry produktu, takie jak cena, dostępność magazynowa, widoczność produktu. Synchronizacja dropshippingu może być wykonywana nawet co godzinę.
Ręczna aktualizacja dropshippingu Jako właściciel sklepu możesz też dokonać ręcznej aktualizacji po ustawieniu parametrów, które mają zostać zaktualizowane: nazwa produktu, opis produktu, galeria zdjęć, metatagi.
Poszukiwanie produktów i dostawców
Jeśli chcesz prowadzić sklep dropshipping, konieczne jest znalezienie produktów, które chcesz sprzedawać. Najpierw musisz zdecydować, jaki rodzaj produktów chcesz oferować swoim klientom. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak znaleźć odpowiednie produkty do dropshipping i jak rozwijać swoją działalność.
W celu znalezienia odpowiednich produktów do sprzedaży w sklepie dropshipping, warto wybrać niszę, w której chcesz działać. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć produkty oraz klientów. Jeśli chcesz sprzedawać np. ubrania i akcesoria, możesz je ograniczyć do stylu, tematu lub grupy docelowej. Najlepsze będą nisze, które znasz i które lubisz. Tworzenie sklepu z produktami lub tematami nieznanymi dla Ciebie wymagać będzie znacznie więcej wysiłku.
Po wybraniu niszy dla swojego sklepu, możesz szukać produktów w tej konkretnej kategorii. Szukaj produktów o niskiej konkurencji i wysokim popycie. Aby dowiedzieć się, które produkty są popularne, możesz przeglądać Allegro lub przeprowadzać własne badania.
Kiedy już znasz produkty, które chcesz oferować w swoim sklepie, następnym krokiem jest znalezienie dostawców dropshipping, którzy oferują te produkty.
Innym sposobem na znalezienie dostawców dropshipping jest poszukiwanie na popularnych platformach e-commerce, takich jak Amazon czy eBay. Możesz także skorzystać z różnych forów internetowych poświęconych dropshipping, gdzie można znaleźć listy dostawców lub polecenia od innych sprzedawców. Inne opcje to skorzystanie z usług agencji pośredniczących, które oferują dostęp do szerokiej gamy dostawców i produktów, lub znalezienie dostawców bezpośrednio poprzez wyszukiwanie w internecie. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić dostawców i ich oferty przed podjęciem decyzji o współpracy z nimi.
Hurtownie dropshipping to firmy, z którymi możesz współpracować, aby prowadzić sklep z systemem dropshipping. Nie musisz szukać takich hurtowni w internecie, ponieważ możesz połączyć swój sklep z dowolną hurtownią, która udostępnia pliki XML, CSV lub API. Dzięki temu możesz importować bazę produktów i aktualizować stany magazynowe oraz zamówienia za pomocą tych narzędzi z oferty dowolnej hurtowni dropshipping.
Integracja sklepu dropshipping za pomocą plików XML i CSV to sposób na wykorzystanie plików udostępnionych przez hurtownie dropshipping, w celu importu bazy produktów do sklepu. Pliki te zawierają informacje o produktach, takie jak nazwa, zdjęcia, cena i opis, dzięki czemu możliwe jest ich masowe przeniesienie do sklepu. Proces integracji może być cykliczny, co oznacza, że odbywa się automatycznie w określonych odstępach czasu. Każdy import plików aktualizuje stany magazynowe w sklepie dropshipping i inne ważne informacje o produktach potrzebne klientom.
Integracja sklepu dropshipping za pomocą API (WebAPI) to sposób na połączenie sklepu z platformami hurtowni, które umożliwiają dwukierunkową obsługę zamówień. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz stworzyć system zarządzania sklepem, który działa bez Twojego bezpośredniego udziału. Zamówienia będą widoczne w systemie hurtowni i to ona wyśle zamówiony produkt do klienta.
Aby zintegrować sklep dropshipping z XML, CSV lub API, potrzebujesz odpowiedniej infrastruktury, która pozwoli ci pobrać ofertę z hurtowni. Możesz to zrobić, tworząc integrację sklepu. Jeśli hurtownia udostępnia swoją ofertę w postaci gotowych plików XML, koszt podłączenia do sklepu będzie niższy niż w przypadku integracji przez API. Integracja pozwala oszczędzić czas i pracę oraz skorzystać z różnych przydatnych konfiguracji, takich jak ustawienie marży na produkty.
Gotowy sklep internetowy z towarem w modelu Dropshipping
Możliwe jest prowadzenie gotowego sklepu internetowego bez towaru, korzystając z systemu dropshipping i gotowego sklepu internetowego. W tym modelu, w którym nie musisz zajmować się wysyłką towarów i administracją sklepu, możesz zyskać wiele. Przede wszystkim oszczędzisz czas, ponieważ wszelkie obowiązki związane z kompletowaniem zamówień i obsługą wysyłki należą do dostawcy. Gotowy sklep internetowy z towarem możesz prowadzić zdalnie jako dodatkowe zajęcie do pracy na etacie. Dropshipping umożliwia wygodne prowadzenie biznesu zdalnie, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą pracować w innym miejscu niż ich miejsce zamieszkania. Wszystkie czynności związane z prowadzeniem sklepu dropshipping odbywają się zdalnie, więc możesz pracować z domu, kawiarni czy nawet kontrolować realizację zamówień podczas podróży.
Jak to działa
Kiedy klient składa zamówienie w Twoim sklepie, możesz je przekazać do dostawcy za pośrednictwem panelu administracyjnego sklepu. Następnie to hurtownia lub producent zrealizuje zamówienie za Ciebie. Twoim zadaniem jako właściciela sklepu dropshippingowego jest pośredniczenie między klientem, który składa zamówienie, a dostawcą, który je realizuje. Możesz to robić automatycznie lub ręcznie, udostępniając zamówienia dostawcy. Model gotowego sklepu internetowego z towarem ma wiele zalet, takich jak możliwość prowadzenia sklepu internetowego bez fizycznego posiadania towaru i inwestowania w sklep internetowy. Integracja pozwala również na sprawdzenie asortymentu sklepu i ewentualne rezygnowanie z produktów, które nie spełniają oczekiwań klientów.
Gotowy sklep internetowy z towarem zapewnia ograniczenie kosztów związanych z obsługą. Hurtownia lub producent pobierają jedynie opłaty za obsługę zamówień, a Ty ponosisz koszty za gotowy sklep internetowy w formie miesięcznego lub kwartalnego abonamentu. Korzystając z rozwiązania typu gotowy sklep internetowy z towarem z hurtowni dropshipping, możesz zaoszczędzić na kosztach magazynowania towarów, wybrać najlepsze produkty do sklepu, które mogą przekraczać Twoje możliwości finansowe, prowadzić sklep internetowy z dowolnego miejsca, a także uniknąć konieczności natychmiastowej inwestycji w budowę sklepu internetowego. Wszystko, czego potrzebujesz, to założenie gotowego sklepu internetowego, integracja z odpowiednią hurtownią i wybór produktów do sprzedaży.
Proces obsługi gotowego sklepu w modelu dropshippingowym polega na złożeniu zamówienia przez klienta w sklepie
Klient składa zamówienie w Twoim sklepie internetowym
Dane zamówienia są przekazywane do hurtowni
Hurtownia sprawdza zamówienie i je realizuje
Klient otrzymuje potwierdzenie wysłania towaru drogą mailową
Obserwujesz sprzedaż produktów w swoim sklepie internetowym
Dropshipping vs Marketplace
Innym rozwiązaniem, które jest często mylone z dropshipping przez osoby zaczynające swoją przygodę z e-Commerce, jest marketplace. Sklep typu Marketplace to nowoczesne podejście do handlu elektronicznego, które przypomina internetowy bazar. Marketplace to miejsce, a dokładnie sklep, w którym ofertę prezentuje wielu sprzedawców. Jest to platforma sklepowa, która gromadzi w jednym miejscu dużą liczbę produktów pochodzących od różnych dostawców. Marketplace działa prosto i intuicyjnie, zapewniając wygodę zakupów dla każdego klienta. Dzięki zgromadzeniu dużej liczby produktów możliwe jest stworzenie szerokiej oferty cenowej oraz różnorodnej dostępności towarów i czasu dostawy. Zakupy w sklepie typu Marketplace są bardzo sprawne i szybkie, co stanowi znaczne udogodnienie dla kupujących.
Najczęstsze pytania dotyczące Dropshippingu [FAQ]
Czy możliwe jest nawiązanie współpracy z kilkoma hurtowniami jednocześnie?
Tak, sklep z modelu dropshipping może być zintegrowany z dowolną liczbą hurtowni. Dzięki temu możliwe jest rozszerzenie asortymentu sklepu oraz zwiększenie możliwości swojej platformy e-Commerce.
Czy można łączyć własne produkty z modelem dropshipping w sklepie internetowym?
Tak, możliwe jest połączenie własnego asortymentu z modelem dropshipping w sklepie internetowym. Dropshipping nie ogranicza możliwości sklepu internetowego i może być dobrym sposobem na rozszerzenie oferty produktowej.
Co zrobić w przypadku zwrotu towaru przez klienta w modelu dropshipping?
Coraz więcej hurtowni umożliwia zwroty towaru w modelu dropshipping. Jeśli jednak umowa z hurtownią nie przewiduje inaczej, to sprzedawca zostaje z zwróconym towarem. Należy pamiętać, że współpraca z hurtownią opiera się na umowie między dwoma firmami (B2B), co oznacza, że sprzedawca nie ma prawa do zwrotu towaru. Przy wyborze hurtowni warto zapytać o szczegóły, w tym o kwestie zwrotów towaru.
Przykłady sklepów online
Podsumowanie
Dropshipping to sprawdzona metoda na zarabianie pieniędzy w sieci. Biorąc to pod uwagę, możesz wykorzystać dropshipping, aby dorobić lub zbudować dochodowy sklep internetowy. Otworzenie sklepu z modelu dropshipping nie jest trudne z wykorzystaniem platformy WordPress. Więcej informacji o tym, jak założyć sklep z modelu dropshipping na WordPressie, znajdziesz w naszym szczegółowym przewodniku – Sklep WordPress krok po kroku.